O Rustynce

 „Když položíme otázku:
Co byste přáli vašim dětem do života – vyberte
podle vás to nejdůležitější z trojice:
bohatství, proslulost a štěstí.
Jakou odpověď dostaneme?
S velikou pravděpodobností je to právě štěstí.“

James R. Averill

 

 

Rustynka je v současné době internetový obchod, ve kterém se dá koupit cca 110 různých odstínů ve 12 typech přízí. Chcete znát kousek cesty Rustynky? Jak došla k rozhodnutí prodávat právě příze z přírodních materiálů? Nahlédněte do kousku duše Martiny...

O Rustynce_1Jako malá jsem nosila háčkované a pletené věci (ta vpravo jsem já). Babička pletla. I háčkovala. V pubertě jsem toho ale měla plné zuby a kromě pletené šály a čepice mi cokoli pleteného začalo hodně vadit. Jenže řekněte to babí. A tak jsem to snášela. Než jsem se odstěhovala. Pak jsem dalších patnáct let nosila čistě jenom trička a mikiny. Žádné svetry. Dokonce ani ty čepice ne. Nebudu se přece ztrapňovat, že. A pak přišlo jedno děťátko. Roztomilý chlapeček. Změnilo mě to? Ne. Druhé dítě. Taky nic. A po letech jsem byla těhotná potřetí.... a tam to přišlo. Nejdříve jen opatrně, vyzkouším, jestli si to pamatuju, když mě učila babička plést... Nooooo.... možná.... zkusím někam zajít a koupit si jehlice. A nějakou vlnu. Jejda, těch barev je.... tak třeba tuhle... a tuhle... Dorazila jsem domů a začala plést. A ono to šlo! Dopletla jsem svetřík na budoucího potomka. Šťastná jak blecha. Pak jdu k internetu... pro další inspiraci. A pak kupuju časopis o pletení. Dozvídám se, že je trh přesycen akrylem. Čím to? To asi ne... Ta moje galanterka má vlnu, měla to tam napsaný. Jdu se pyšně přesvědčit. Ach ouvej. Ptám se tedy, jestli mají 100% vlnu. "Ne, kdo by to kupoval? Lidi to nechtěj." Opravdu to nechtěj? Po dalším pátrání zjišťuju, že výroba akrylu je výrazně levnější. Že by tady byl kámen úrazu? Začínám pátrat, z čeho se plete. A zjišťuju, že existují příze, které jsou přírodní, ale běžně se nevyskytují. Objevuju merino vlnu. Alpaku. Jedu do Zlína, kde je prodejna s merino oblečením. Hladím to oblečení, zjišťuju vlastnosti... Proč to stojí tolik? Jsem blíženec, na hledání informací jsem expert. Když zjistím, jak pekelný rozdíl mezi merino vlnou a akrylem je, zahazuju svůj prvotní výtvor, kterým jsem se ještě před pár týdny tak chlubila. Obratem objednávám O Rustynce_1merino vlnu a pletu z ní. Je to krása! Pletení si užívám, svetřík znovu dopletu. A navíc radostně zjišťuju, že mě nestál více než ten svetr z akrylu! Pak se na něho dívám a říkám si, že ho nikdy nikdy nikdy nevyperu. Protože si tu jemnost přece nezničím! Nakonec riskuju a namáčím ho do vody, přidávám lanolin. Rozprostřu na zemi a nechávám uschnout. Paráda, svetr se nezničil! Jak pletu další a další věci, přijde i čas, kdy to risknu a dám do pračky na ten nejšetrnější program, co znám. Nezničilo se to. Fakt se to nezničilo... Přestávám řešit klasické galanterie. Začínám si uvědomovat, že pletení a háčkování není o tom zajít do galanterie a vybrat si tu správnou barvu. Je umění nenechat se zlákat blyštivými odlesky a nadýchaností, která se vytrácí už během pletení. 

Během svého pátrání a zkoušení jsem zjistila toto: Mít krásné pletené věci vychází ze dvou předpokladů: umění plést a správný materiál. Plést a háčkovat vás nenaučím. Ale ráda vám předám informace, které jsem pracně sháněla já, a předám vám ty správné příze, které vám povýší pletení na další úroveň.

 

Co nejvíce šťastných chvil u pletení a háčkování přeje

Rustynka 3

 

P.S. Nenechte si pletení ani háčkování nikdy nikým vzít.

Je to nádherné umění, jak skrze vlákna dokáže mluvit vaše duše...

Zpět do obchodu